Náměstí Zachariáše z Hradce

 

Byli jste někdy v pohádce? Ne? Když poprvé přijdete na náměstí v Telči, budete mít pocit, že jste se ocitli mezi kulisami, postavenými k natáčení příběhu o princezně, uvězněné drakem v nějaké vysoké věži. Ale zdání klame, nejedná se o kulisy, ale o skutečné domy, v nichž žili skuteční lidé. Nejenom princezny a vysoká šlechta. 

Dům č. p. 15

Na domě můžete spatřit malby zobrazující scény Ukřižování Saula a Davida, svatého Kryštofa, Víru a spravedlnost. Na domě se dokonce zachovaly zbytky lešení. Malby na fasádě pocházejí z úprav, jež byly provedeny v roce 1550. Dům je jednopatrový s válcovým arkýřem, který byl velmi ceněn už dávno. Dochovalo se několik kupních smluv, jež prozrazují, že majitelé byli ochotni dát za tento dům nemalou částku.

Dům č. p. 61

Průčelí tohoto domu bylo silně ovlivněno benátskou renesancí. V 16. století prý tento dům patřil pekařovi jménem Michal, který si nechal na průčelí vyobrazit jedenáct antických hrdinů. Dlouhá léta bylo krásné průčelí skryto zrakům kolemjdoucích, sgrafita byla objevena až při restauraci domu v padesátých letech.

Dům č. p. 62

V domě se zachovala část kamenného vjezdu do kovárny a bohaté zdobení stropu mázhauzu, ve kterém je k nalezení také pěkný starobylý kříž. Jako v jednom z mála domů se zde dochoval měděný hrnec sloužící k vaření piva.

Dům č. p. 7

Jedna se o jeden z větších domů, který dnes slouží jako hotel. Stavba byla mnohokrát přestavována, dokonce i ve 20. století. Z renesanční zástavby se v tomto případě stala zástavba pseudobarokní. Původní je zdivo a sklep.

Radnice – dům č. p. 10

Radnice je jedním z mála domů na náměstí, které byly vyprojektovány italským architektem, pravděpodobně některým z mistrů ve službách Zachariáše z Hradce. Průčelí radnice je zosobněním čisté renesance a dokonalých linií.

Hasičský dům – dům č. p. 122

Důvodem pro založení hasičského sboru byl jeden z četných požárů. V té době bylo řezníkům čerstvě povoleno porcovat maso doma, i rozhodlo se, že na místě někdejšího sídla řezníků bude postaven dům nový – hasičský. Tak byla vybudována nejmladší stavba na náměstí – Hasičský dům, který se o sto třicet let později stal městskou galerií. V roce 2004 byla výstavou Bohumila Krátkého otevřena galerie, ve které se dnes koná mnoho sezónních výstav (nejen) regionálních umělců.

Telčský dům - dům č. p. 31

Telčský dům dostal v roce 2003 cenu za nejlépe zrekonstruovanou historickou stavbu. V domě se ukrývá stálá expozice „Historie a legendy z Telče a okolí.“ Vstoupíte-li do tohoto domu, ocitnete se v pohádce. Kolem dokola je spousta skřítků a historických postaviček z keramiky. To vše se nachází ve sklepení, které mimo jiné ukrývá malou studánku. Nahlédnout můžete také do chodeb, jež tvoří spletitý labyrint pod náměstím, nebo do místností, jejichž expozice se věnuje historii domu a jeho rekonstrukci.

Mariánský sloup

Sloup, stojící uprostřed náměstí, dokládá, že po dobách úpadku následujících třicetiletou válku, se město vzpamatovalo natolik, že mělo finance na další stavební práce. Krásný sloup, dominující náměstí, je dílem D. Liparta a byl dokončen v roce 1720.

Kašny

Na náměstí se nachází dvě překrásné kašny. Jedna nese motiv Siléna s malým Bakhem, druhá, renesanční, zobrazuje svatou Markétu. Renesanční kašna byla v 18. století přebudována, poněvadž Markétiny tvary prý nelahodily lidskému oku.

 

 

Zdroj: https://www.mesto-telc.cz/namesti.php/